Szklarska Poręba aktywnie – trasy rowerowe dla amatorów i zawodowców

0
34

Szklarska Poręba aktywnie – trasy rowerowe dla amatorów i zawodowców
szlaki rowerowe szklarska poręba

Okolice Szklarskiej Poręby to region polecany na aktywny wypoczynek – i to zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Okolica słynie nie tylko z doskonałych tras narciarskich, ale także z wielu innych atrakcji sportowych. Jedną z nich są trasy rowerowe, które zaczęły powstawać na początku XXI wieku. W 2001 roku liczyły one niespełna 300 kilometrów. Jednak z każdym rokiem – w miarę wzrostu zainteresowania – przybywało dróg przeznaczonych do poruszania się na dwóch kółkach.

Dzisiaj szlaki rowerowe zlokalizowane w okolicach Szklarskiej Poręby liczą około 500 kilometrów, a niektóre z nich łączą się z trasami umiejscowionymi po czeskiej stronie granicy. Oznakowane trasy są bardzo zróżnicowane – liczą od 8 do 50 kilometrów i charakteryzują się różnorodnym poziomem trudności. Jedno jest pewne: każdy znajdzie tam coś na miarę swoich umiejętności i upodobań. Na jaką trasę warto się wybrać ? Oto kilka propozycji.
Trasa Radiowej Trójki

Trasa Trójki – Szklarska PorębaTrasa Radiowej Trójki to jedna z najciekawszych, ale i najtrudniejszych tras rowerowych w okolicach Szklarskiej Poręby. Jest polecana przede wszystkim osobom doświadczonym, które mogą pochwalić się doskonałą kondycją. Nie bez znaczenia jest także dobry stan techniczny roweru, który sprawdzi się na trudnych i wymagających odcinkach. Sama trasa nie jest najdłuższa – liczy zaledwie 20 kilometrów. Jednak wymaga dużych umiejętności, które warto sprawdzić i podszkolić na mniej wymagających szlakach. Trasa Radiowej Trójki nazywana jest Dużą Szklarską Pętlą, co wynika z tego, iż jest umiejscowiona wokół miasta. Rozpoczyna się na Skwerze Radiowej Trójki, a następnie prowadzi przez centrum Szklarskiej Poręby, obok Starej Chaty Walońskiej, Wodospadu Szklarki i Zakrętu Śmierci. Dalsze kilometry trasy rowerzyści przemierzają Białą Doliną i Rozdrożem pod Kamieńczykiem. Po minięciu wyciągu na Szrenicę trasa prowadzi z powrotem na Skwer Radiowej Trójki. Niezaprzeczalną atrakcją trasy są przepiękne widoki oraz możliwość spotkania Mistrza Walońskiego, który udziela dobrych rad na dalszą część wyprawy.
Łącznik Trzech Dzielnic
Trasy rowerowe w Izerach

Na drugim biegunie trudności znajduje się trasa o nazwie Łącznik Trzech Dzielnic. Jest to trasa stosunkowo krótka (licząca zaledwie 9 kilometrów) i bardzo łatwa – dlatego też polecana jest na rozgrzewkę lub osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z rowerem. Trasa rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie Górnej i przebiega przede wszystkim po terenie Szklarskiej Poręby Dolnej.
Zdrowa Trasa Vitaralu

Trasa rowerowa o wdzięcznej nazwie Zdrowa Trasa Vitaralu (zwana także Karkonoskim Ekspresem pod Reglami) jest dłuższa niż Łącznik Trzech Dzielnic, ale także zalicza się do szlaków o niewielkim stopniu trudności. Liczy sobie niespełna 19 kilometrów, a jej podstawowym atutem są przepiękne widoki. Zdrowa Trasa Vitaralu rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, a następnie prowadzi do parkingu Kamieńczyka i do Drogi pod Reglami. Spora część szlaku przebiega leśnymi drogami, co jednak nie zmienia jej niskiego poziomu trudności. Ta przyjemna wycieczka ma swój koniec w centrum miasta.
Trasa Kogeneracji

szklaki rowerowe szklarska porębaJedną z najciekawszych tras rowerowych w okolicach Szklarskiej Poręby jest Trasa Kogeneracji. Zdecydowanie się na pojechanie tym szlakiem wymaga nie tylko czasu, ale także dobrej kondycji. Trasa liczy 50 kilometrów i prowadzi przez polskie Góry Izerskie oraz czeskie Karkonosze (dlatego w tym przypadku warto zabrać ze sobą dowód osobisty bądź paszport). Jest pełna szutrowych powierzchni i ostrych podjazdów, co sprawia, iż jest polecana doświadczonym rowerzystom. Jednak duży wysiłek włożony w pokonanie trasy w pełni rekompensują wspaniałe widoki i możliwość zwiedzenia atrakcyjnych miejsc. W Polsce Trasa Kogeneracji rozpoczyna się w centrum Szklarskiej Poręby, by potem poprowadzić rowerzystów do ośrodka wczasowego Południowy Stok, gdzie można skosztować źródlanej wody. Kolejne kilometry trasy biegną w kierunku Gór Izerskich, by następnie w Jakuszycach zmienić się w czeską trasę rowerową nr 2. Po przekroczeniu granicy rowerzyści zwiedzają okolice Harrachowa (z Wodospadem Mumlavy i słynną mamucią skocznią narciarską), a następnie udają się w drogę powrotną do Polski.
Trasa Artystyczna

Trasą rowerową zasługującą na szczególną uwagę jest Trasa Artystyczna, której długość liczy niespełna 12 kilometrów. Jej niezwykłym plusem jest to, iż podczas jej przemierzania można zapoznać się z życiem artystycznym Szklarskiej Poręby. Jej szlak wiedzie przez wiele instytucji związanych z kulturą – między innymi galerie, muzea, domy znanych ludzi czy cmentarz z grobem Wlastimila Hofmana. Dodatkowo podczas tej wycieczki można zobaczyć Grób Karkonosza, Złoty Widok, Wodospad Szklarki czy nieczynną hutę Julia. Powrót do Szklarskiej Poręby prowadzi drogę E – 6.
Pętla Dwóch Rzek

Pętla Dwóch Rzek zalicza się do jednych z trudniejszych tras zlokalizowanych w bliskiej odległości od Szklarskiej Poręby. Liczy sobie około 30 kilometrów i jest poprowadzona przez niezwykle piękne okolice – Zakątek Śmierci, Rozdroże Izerskie, Górzyniec, Piechowice i Drogę pod Reglami. Trasa wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego. Jednak warto ponieść ten trud, gdyż Pętla Dwóch Rzek wiedzie przez jedne z najpiękniejszych okolic.

Pozostałe trasy rowerowe w okolicach Szklarskiej Poręby to między innymi Trasa Gazety Wyborczej, Trasa Interferii, Trasa Towarzystwa Izerskiego czy Pętla Trzy Jawory. Każda z nich ma swoje atuty, dla których warto wsiąść na rower i wyruszyć na wyprawę.